OĞUZELİ’NDE BARAK MİMARİSİ VE KÜLTÜRÜNÜN KORUNMASI(EZO GELİN KÜLTÜR MERKEZİ)

Barak kültürel yapısı, doğal güzellikleri, organik mutfak ürünleri ve hala yaşantının içinde olan kerpiç evleri ile  Oğuzeli ilçesi nostaljik kültür yolu ile alternatif turizm bölgesi olma adayıdır. Güneydoğu bölgemizin kültür ve turizm yönünden gelişiminde önemli rol üstelenecek kentimizin, sahip olduğu kırsal kültürün turizm yönünden geliştirilmeye ihtiyacı bulunmaktadır. Son yıllarda dünya turizminde tatilcilerin farklı arayışlarla ortaya çıkan alternatif turizm çeşitliliğine yeni bir destinasyon yaratacak bu bölgede Barak Kültürünün tüm yaşanmışlığının yanı sıra ilçemiz ile bütünleşen kerpiç evlerle alternatif turizm unsurunu içinde barındırmaktadır. Bu değerlerle ilçemiz gastronomi ve kırsal turizmin merkezi olmak için çalışmaktadır. Kırsal turizmde ise Barak Kültürü vazgeçilmez ögemizdir. Bu anlamda Barak kültürünü yeniden canlandırarak hayata geçirmek zorunluluğumuzdur.

Yapılacak proje ile, bölgenin geleneksel köy mimarisinin; kerpiç Barak Evleri’nin korunması, gelecek nesillere aktarılması; kerpiç yapı ustalarının mesleki devamlılığının sağlanması; kurulacak kerpiç üretim atölyesi ile geleneksel yapım tekniklerini öğrenmek isteyen mimar, restoratör ve teknikerlere uygulama eğitimlerinin verileceği bir atölyenin oluşturulması; hakkında türküler yakılmış Ezo Gelin Köyü’nün kırsal turizme açılması hedeflenmektedir.

Dokuzyol yani Ezo Gelin Köyü’nde yapılacaklar;

 

-       Kerpiç Yapım Atölyesinin kurulacak

-       Yöre mimarisine uygun dört adet yeni kerpiç evin yapımı (Ezo Gelin Kültür Evi, Kır Kahvesi ve çok amaçlı iki adet misafirhane (taziye evi olarakta kullanılabilecektir.))

-       Ezo Gelin Kültür Evi’nin de bulunduğu Köy Meydanı ve çevresinin düzenlenmesi (Ezo Gelin heykeli ve mizanseni)

-       Köy Meydanı’nın etrafındaki  kerpiç evin ve 2 su kuyusunun onarımı

-       Köy meydanı ve köye girişteki 11 evin sokak sağlıklaştırma/çevre düzenleme işi için kerpiç renginde boyanması