DELİKLİTEPE OĞUZELİ TARİHİ VE KÜLTÜREL ZENGİNLİKLERİNİN TURİZME KAZANDIRILMASI

Eko turizm açısından doğal ve sağlıklı bir yaşam alanı oluşturulması için Deliklitepe mevkiinde alt yapı planlarının hazırlanması ve bölgede eko turizmin ekonomik faaliyetlerin içinde farkındalığının oluşturulması gerekmektedir. Bu nedenle Deliklitepe mevkiinde oluşturulacak Ata sporlarımız; Atçılık ve Okçuluk ile kadınların el emeği yöresel ürünlerini sergileyecekleri ve satış yapacakları kafeterya ve satış ofisi ile seyir terası turizm tesisleşmesinin önünü açacaktır. Tüm bunların ışığında yatırımcıları bölgeye çekebilmek için gerekli kültür-turizm alt yapısını teşkil eden çevre düzenlemesinin tamamlanması bölgenin hak ettiği turistik değeri kazandıracak ve böylece projemizin hayata geçmesi ile bölge alternatif ögeleri ve zengin tarihi kültürel yapısı ile turizmde yerini alacaktır. 

 

Beklenen Sonuçlar

Oğuzeli ilçemizin Deliklitepe mevkii seyir tepesi olarak turizme kazandırılarak Ata sporlarımızdan olan at biniciliği ve okçuluk turizm için katma değer sağlanacaktır. Tanıtım ile birlikte Gaziantep halkı ve Gaziantep'e gelen turistlerin yöreye ilgileri artacaktır. Gelen turistler oluşturulan kültür-turizm tesislerinde ağırlanacak ve  bölge turist çeker hale getirilecektir.

Deliklitepe mevkii içinde aktivite alanlarının artması ilçe ekonomisini canlanacak Geliri artan bölge insanımızın yaşam kalitesi de artacaktır. Bölgemiz sağlıklı organik gıdaların üretiminin yapıldığı, tarihi kültürel değerleri, eko turizm ve gastronomi turizmi ile ön plana çıktığı bir yer haline getirilecektir.

İstihdam alanlarının artması ile ilçemizden diğer yerlere çalışmak ve eğitim maksatlı göç edenlerden tekrar ilçeye dönüşler sağlanacaktır. Turizm yatırımcıları ve seyahat acentaları bölgeye yatırım için gelmesi de amaçlanmaktadır.